Wielkanoc 2022

 


Błogosławionych Świąt - życzą
Zarząd i Rada Fundacji Szlaki Papieskie

 

 

 
 

POŻEGNANIA na Szlaku Papieskim. BYSTRA KRAKOWSKA

 

22 grudnia zmarł nagle ks. kan. Tadeusz Krzyżak, proboszcz parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej Krakowskiej (diec.bielsko-żywiecka).
28 grudnia Mszę św. pogrzebową odprawił w Bystrej Krakowskiej bp Piotr Greger w koncelebrze z licznie zgromadzonymi kapłanami.29 grudnia Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Roman Pindel, w bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie. Zmarły Kapłan spoczął na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Hałcnowie.


Fundacja Szlaki Papieskie
30-698 Kraków
ul. Prof. Adama Bochnaka 2

Ekscelencjo, Księże Biskupie, Czcigodni Księża, Siostry, Szanowni Państwo -
Fundacja Szlaki Papieskie żegna dziś z wielkim żalem śp. ks. Tadeusza Krzyżaka, naszego wypróbowanego, wiernego Przyjaciela. Poznaliśmy się w roku 2014, gdy na pamiątkę wędrówek ks. Karola Wojtyły po szlakach Beskidu Śląskiego otwieraliśmy wspólnie pierwszy Szlak Papieski w tym rejonie, prowadzący od Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym, przez centrum Bystrej i Wilkowic na szczyt Klimczoka. Mieliśmy wtedy okazję poznać gościnność i serdeczność Księdza Tadeusza, jego wielkie oddanie sprawom św. Jana Pawła II. Przez wszystkie lata kontaktowaliśmy się dość często. Ksiądz uczestniczył zawsze w koncelebrze Mszy Świętej, odprawianej przez metropolitę krakowskiego - naszego patrona, w historycznej kaplicy arcybiskupów krakowskich, a rozpoczynającej doroczne spotkania w kurii członków Fundacji Szlaki Papieskie, twórców, przyjaciół i sympatyków Szlaków. Te spotkania wyraźnie go cieszyły, przyjeżdżał z grupą swoich parafian.
Był życzliwym pogodnym człowiekiem z wyobraźnią, otwartym i dobrym, i takim go zapamiętamy.
Dziś Szlaki Papieskie istnieją już w całej Polsce - jest w tym zasługa także ks. Tadeusza Krzyżaka.
Odpoczywaj w pokoju, drogi Księże Tadeuszu -

Prezes Fundacji Urszula J. Własiuk
Przewodniczący Rady Jerzy Rieger

Bystra Krakowska, 28 grudnia 2021

 

 
 
 

LIMANOWA. ŻEGNAMY KS. STANISŁAWA WOJCIESZAKA

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomosc o odejściu do Pana ks. Stanisława Wojcieszaka. Był zawsze z nami od dwudziestu lat, od czasu kształtowaniasię pomysłu Szlaków Papieskich po ich realizację. Niezwykle życzliwy, zaangażowany,
zawsze gotowy wesprzeć tę inicjatywę, tak docenianą przez sw. Jana Pawła II, która objęła wkrótce całąPolskę.
Szlaki Papieskie dzięki jego operatywności zyskały kilka miejsc na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców, upamiętniające pobyty turystyczne ks. Karola Wojtyły w tych stronach: w Ochotnicy Dolnej, na Mogielicy i na Lubaniu a takze na Rynku w Limanowej.
Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie. Bedziemy pamiętać w modlitwie, z wdziecznoscią za Boży dar bycia z nami tego niezwykłego Kapłana.

Bożonarodzeniowa szopka przed domem ks.Stanisława

 

Zarzad i Rada Fundacji Szlaki Papieskie

 


Autor zdjęć: BEATA MALEC-SUWARA

 
 

Boże Narodzenie 2021

 

 

 

 
 

Nie żyje prof. Turowski

 

Prof. Gabriel Turowski, współzałożyciel Fundacji Szlaki Papieskie; zmarł w wieku 92 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 grudnia o godz. 12:00 mszą św. w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobowca. Rodzina prosi uczestników uroczystości żałobnych, by zamiast kwiatów wsparli hospicja.
Kim był prof. Turowski?
Gabriel Turowski urodził się w 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. Był absolwentem chemii i biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii.
Od 1949 r. był blisko zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i papieżem. Należał do tzw. Środowiska – kręgu bliskich znajomych „Wujka”, jak nazywano ks. Wojtyłę.
Po wyborze ks. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie, wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z Ojcem Świętym i w jego apostolskich podróżach do Afryki i na Daleki Wschód oraz w podróżach pasterskich na terenie Włoch.
Zamach na Jana Pawła II.
Po zamachu 13 maja 1981 r. uczestniczył w pracach 14-osobowego zespołu w Poliklinice Gemelli. Był członkiem międzynarodowego 6-osobowego konsylium specjalistów z całego świata, zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie.
Został odznaczony Złotym Medalem Papieskim IV Roku Pontyfikatu. W 2011 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.
Był także publicystą prasy katolickiej, znawcą pontyfikatu Jana Pawła II, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i komandorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

 

(wg TVP INFO)

 


Autor zdjęć: (fot. PAP/Paweł Kula)

 
 
first prev 1 z 28 next last