WARSZAWA. Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 

11 listopada w programie TVN Turbo „Samochód marzeń: kup i zrób” Adam Klimek przedstawił wykonaną przez siebie replikę jedynego auta, którego właścicielem był Jan Paweł II, oraz proces jej powstawania. W tym samym dniu replika została przekazana Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Chociaż Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, od 1958 roku był właścicielem samochodu „Warszawa” M-20, który służył przyszłemu papieżowi prawie 20 lat. Dla wygody kierowca Józef Mucha zamontował przy tylnym siedzeniu lampkę umożliwiającą czytanie podczas podróży.

Podziękowanie, otrzymane z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

Szanowna Pani Urszulo,
Po intensywnych przygotowaniach do uroczystych obchodów 11 listopada mam przyjemność napisać do Pani podziękowanie za wszelką pomoc w tym za pomoc w uzyskaniu praw do publikacji zdjęć. Nasza replika Warszawy M-20 Karola Wojtyły została odsłonięta 10 listopada pod FSO Żerań w 67 rocznicę rozpoczęcia produkcji, a następnie 11 listopada przed Świątynią Opatrzności Bożej.
Przesyłam link do Dzień Dobry TVN gdzie zrelacjonowano odsłonięcie Warszawy.
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/replika-samochodu-jana-pawla-ii,278784.html

Proszę o przekazaniu materiału Pani Znajomym i osobom które za Pani pośrednictwem nam pomogły. Dawid Machaj
Zdjęcia z programu:
https://discovery.box.com/s/m5w9itvyq2w8zn18lw3u46nwf2x1ng7s

 

 


Autor zdjęć: Maria Tarnowska

 
 

Kasina Wielka. Dąb Niepodległości "Stanisław"

 

Zasadzenie Dębu Niepodległości "Stanisław" na cześć gen. Stanisława Maczka, który w tej okolicy walczył w pierwszych dniach września 1939 z niemiecką nawałą, nacierającą od Orawy w stronę Krakowa, było wspólną inicjatywą Urzędu Gminy Mszana Dolna i Fundacji Szlaki Papieskie.
Drzewko zostało zasadzone 14 XI 2018 na Polanie Mogiła przy istniejącym tam pomniku, upamiętniającym ofiary bitwy nad Kasiną Wielką.
Obecni byli Wójt p.Bolesław Żaba, Urszula J. Własiuk prezes Fundacji SP z meżem Tadeuszem, ks.prał. Stefan Misiniec, radni, sołtys z Kasiny Wielkiej, oraz delegacja młodzieży ze szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Panią v-ce Dyrektor.

 

 

 
 

NOWY TARG. Szlaki Papieskie w Związku Podhalan

 

Na zaproszenie Związku Podhalan Oddział Nowy Targ, 16 X 2018 prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula J.Własiuk wygłosiła prelekcję na temat Szlaków Papieskich – ich organizacji i przesłaniu. Spotkanie miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

 

 
 
 

Centrum Jana Pawła II. II Miedzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej - Krakow 7-11 listopada 2018

 

W czasie Kongresu p. Jerzy Rieger przewodniczący Rady Fundacji podzielił się wspomnieniami o wędrówkach z ks. Karolem Wojtyłą i udzielił informacji o Szlakach Papieskich.
Korzystaliśmy goscinnie z stoiska Szlaków Papieskich Diecezji Ełckiej. W tłumaczeniu na język włoski i angielski wspomagali nas Bracia OSM Conv. Szlaki Papieskie i wydawnictwa o nich cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Uczestnikami Kongresu byli goście z wielu krajów świata.

 

 

 
 

PIEKIEŁKO. DĄB NIEPODLEGŁOŚCI NA SZLAKU PAPIESKIM.

 

8 listopada odbyła się w szkole podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Piekiełku k.Tymbarku uroczystość upamiętniająca setną rocznicę odzyskanie przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów. Rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w tutejszej kaplicy pw. św. Józefa Robotnika przez ks.dr. Jana Banacha proboszcza w Tymbarku. Ksiądz proboszcz wygłosił okolicznościowe kazanie do dzieci, które chętnie i ze zrozumieniem odpowiadały na zadawane pytania.
Po Mszy św., krótkim marszem, wszyscy uczestnicy przeszli na dziedziniec szkolny, gdzie Maria Gancarczyk, krewna Tadeusza Paolone i reprezentujący byłą więźniarkę Zofię Posmysz Albert Szałas wicedyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, odsłonili pomnik kapitana Tadeusza Paolone, bohaterskiego rodaka z Piekiełka, straconego przez Niemców w KL Auschwitz. Tablicę z brązu zaprojektowała artystka rzeźbiarka Elżbieta Zając Zbrożek. Dwa dęby: „Tadeusz” na jego cześć i Dąb Niepodległości zasadzili przy pomniku Urszula J.Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie i wójt Tymbarku Paweł Ptaszek.
Następnie, w sali gimnastycznej, dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Wójt Tymbarku ogłosił, że biblioteka w Tymbarku będzie nosiła imię Kapitana. Urszula Własiuk zapoznała zebranych z okolicznościami I transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz – tym transportem zostało deportowanych przeszło 728 więźniów, głównie chłopców w wieku 16-19 lat (wśród nich jej wujek Zbyszek Tryczyński nr obozowy 276 ) i zatrzymani na granicy ochotnicy do oddziałów Wojska Polskiego, organizowanych we Francji przez gen. Władysława Sikorskiego (w tej grupie kpt. Tadeusz Paolone nr 329).
Miłym akcentem był poczęstunek, na który zaprosiła na zakończenie spotkania Marzena Haszczyc dyrektorka szkoły.
Inicjatorami i współorganizatorami uroczystości była Ochotnicza Straż Pożarna w Piekiełku.

 

 

 
 
first prev 1 z 15 next last