NA SZLAKU PAPIESKIM. DZIEŃ PAPIESKI W ŁĘTOWEM.

 

Łętowe, mała wioska w Beskidzie Wyspowym, położona jest przy Szlaku Papieskim Matki Bożej Królowej Polski. Szlak ten, prowadzi malowniczą górzystą trasą, z pięknymi widokami na pobliskie Gorce. Rozpoczyna się w Mszanie Dolnej, aby zakończyć swój bieg w Rzekach, w pobliżu „Papieżówki”.
Mieszkańcy Łętowego pielęgnują pamięć o św. Janie Pawle II i są dumni, że właśnie On, jako Metropolita Krakowski, poświęcił kamień węgielny i wmurował akt erekcyjny pod nowy kościół. W jubileuszowym roku setnych urodzin Św. Jana Pawła II, podjęli więc inicjatywę upamiętnienia jego kilkakrotnych wizyt w parafii.
Przed kościołem parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski stanął piękny kamień z tablicą, na której umieszczony został napis: Płacz Matki Bożej to znak nadziei. Ten płacz ma wielkie znaczenie dla Europy… Jan Paweł II, Rzym 8 V 1994/ W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu/w setną rocznicę urodzin/wdzięczni Parafianie i Duszpasterze/Biskup/Kardynał Karol Wojtyła 20-21 V 1962 wizytował Łętowe; 1-8 VIII 1963 wędrował szlakiem górskim z Mszany Dolnej przez Ogorzałą – Ostrą – Kiczorę – Jasień – do Rzek; 19 IX 1975 poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół, wmurował akt erekcyjny; Łętowe, 11 X 2020.
Obok - okazała dwustronna gablota z mapą Szlaku Papieskiego na tym terenie i historią parafii opatrzoną licznymi fotografiami archiwalnymi, zebranymi podczas wywiadów z mieszkańcami wsi.
W Dniu Papieskim, 11 października, ks. Jan Potoplak MS proboszcz, w koncelebrze z opiekunem duchowym Fundacji Szlaki Papieskie z ramienia Metropolity Krakowskiego - ks. prał. dr Stefanem Misińcem odprawili uroczystą Mszę Świętą. Na prośbę Księdza Proboszcza tablicę odsłonili wójt Mszany Dolnej Bolesław Żaba, sołtys Łętowego Zbigniew Florek i radny Krzysztof Niedojad, po czym kapłani dokonali jej poświęcenia. Najmłodsi parafianie - przedszkolaki złożyły bukiet zebranych w przydomowych ogródkach "marcinków", ulubionych jesiennych kwiatków Ojca Świętego, zapaliły  znicz pamięci i prosiły św. Jana Pawła Wielkiego, aby opiekował się nimi i prowadził   przez życie Bożą ścieżką. Na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali „Barkę”. Jeszcze parę godzin wcześniej padał rzęsisty deszcz, jednak ustąpił na czas uroczystości. Niebo było zachmurzone ale atmosfera spotkania - ciepła, rodzinna.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował  zespół regionalny „Łętowianie” i „Mali Łętowianie”. Uczniowie miejscowej szkoły ze swoimi nauczycielkami opracowali krótki program artystyczny p.t. "Niech zstąpi Duch Twój... "
Tablica granitowa została sfinansowana ze środków Gminy Mszana Dolna w ramach Funduszu Sołeckiego przeznaczonego na promocję wsi, materiał na gablotę,  koszt wydruku mapy Szlaku Papieskiego oraz tablicy z historią parafii pokryto ze środków Powiatu Limanowskiego w ramach dotacji pozyskanej przez Stowarzyszenie „Łetowianie”. Wszystkie prace związane z wykonaniem gabloty, transportem i montażem kamienia, zostały wykonane nieodpłatnie przez parafian.
Pomocą merytoryczną służyła Organizatorom Fundacja Szlaki Papieskie.
Pomysłodawcy czekają teraz na wiosnę, aby Szlakiem Papieskim podążyli pierwsi pielgrzymi. Czeka ich jeszcze praca przy porządkowaniu i udoskonaleniu oznakowania Szlaku Papieskiego do czego chętnych nie brakuje.

 

Oprac. Urszula J.Własiuk

 

 
 

OTWARCIE SZLAKU PAPIESKIEGO NA ORAWIE

 

W sobotę 26 września 2020 roku o godz. 16.00 miało miejsce uroczyste otwarcie
i poświęcenie Szlaku Papieskiego na drodze granicznej miedzy Spytkowicami a Podsarniem, oraz odsłonięcie pomnika upamiętniającego 100. lecie przyłączenia wsi orawskich do Polski. Poświęcenia dokonał Ks. Kardynał Stanisława Dziwisz.
Nowo otwarta spacerowa droga, zbudowana staraniem Wójta Gminy Raba Wyżna jest fragmentem szlaku turystycznego, biegnącego Pasmem Podhalańskim z Babiej Góry przez Żeleźnicę w stronę Gorców. To jeden z ulubionych szlaków wędrówek Kardynała Karola Wojtyły.
Jest częścią znanych i często przemierzanych przez turystów i spacerowiczów Szlaków Papieskich.
Szlaki Papieskie - jak pisze w przewodnikach po nich autorka i założycielka Fundacji o takiej samej nazwie – Urszula J. Własiuk - to "trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Prowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają tez odcinki poza nimi. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z Księdzem Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych i tym podobne dokumenty". ( U. Własiuk, Szlaki Papieskie, t.4, str.774-775)
Takim szlakiem jest droga graniczna między Spytkowicami, a Podsarniem i Harkabuzem, na której odbyły się sobotnie uroczystości.
Na szlaku tym, ks. Karol Wojtyła po raz pierwszy był wraz z studentami 16 września 1953 roku, kiedy wędrowali z Suchej Beskidzkiej przez Babią Górę, Turbacz, aż do Krynicy. Dokładną informację możemy znaleźć w zapisach książeczki GOT Teresy Heydel wraz z trasą, którą przemierzała z Księdzem Wojtyłą, a zamieszcza ją Urszula Własiuk, autorka cytowanego przewodnika na stronie 35.
W późniejszym czasie już jako arcybiskup krakowski i kardynał spacerował często tym szlakiem, wraz ze swoim kapelanem ks. Stanisławem Dziwszem. Jak wspomina obecny Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, "kierowca przewoził nas na parking (przełęcz Spytkowicką), a my szliśmy szlakiem do Harkabuza, gdzie na górze nas odbierał".

Szlak ten jest także historyczną granicą pomiędzy Orawą należącą kiedyś do Górnych Węgier, a Galicją w Monarchii Austro-Węgierskiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku mieszkańcy Orawy opowiedzieli się za przyłączeniem jej do nowo powstałego niepodległego Państwa Polskiego. W wyniku różnych historycznych decyzji i zawieruch politycznych teren ten stał się spornym pomiędzy Polską, a Czechosłowacją. Na tych terenach przewidziany był plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się, do którego państwa chcą należeć. Jednak na mocy umowy z dnia 28 lipca 1920 roku zainteresowanych państw tylko teren Górnej Orawy przypadł Polsce. I właśnie w 100. rocznicę przyłączenia wsi Orawskich do Polski został poświęcony i odsłonięty pamiątkowy obelisk na wspomnianej granicy i Szlaku Papieskim.
Pomysłodawcą budowy pomnika był pochodzący z Orawy poseł na Sejm RP Edward Siarka, a fundatorem Róża i Stanisław Majchrowiczowie.
Uroczystości wkomponowały się w obchody 100. lecia urodzin św. Jana Pawła II
i związanym z tym Rokiem Jubileuszowym, który przeżywany jest uroczyście w parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Podsarniu - Harkabuzie.
Na uroczystości licznie zebrani mieszkańcy i zaproszeni goście mogli usłyszeć wiersz Eweliny Jędraszczak - laureatki Powiatowego Konkursu Twórczości Poetyckiej o Świętym Papieżu i skosztować wyśmienitych "papieskich kremówek" przygotowanych przez panie
z KG z Podsarnia, Stowarzyszenia "Orawianki" i "Czarna Orawa".

 

Ks. Leszek Uroda

 


Autor zdjęć:

 
 

Strzelcy posprzątali szlak turystyczny

 

Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w trosce o nasze środowisko posprzątali szlak turystyczny żółty pod górą Łopień w kierunku królowej Beskidu Wyspowego góry Mogielicy. Młodzież uporządkowała również teren wokół Wiaty Turystycznej w Tymbarku. To przedsięwzięcie jest realizowane przez tymbarskiego Strzelca rok rocznie w ramach akcji sprzątania Beskidu Wyspowego. Akcję koordynował drużynowy ZS Dawid GRYS.
Młodzież z jednostki tymbarskiego Strzelca udowodniła, że przeprowadzona akcja ma olbrzymie znaczenie dla naszego środowiska naturalnego, bezpiecznego poruszania się w górach i edukacji.

Robert Nowak

Posprzątany szlak to zarazem Szlak Papieski w tamtej okolicy.
Tymbarska młodzież strzelecka jak zwykle niezastąpiona.

UW

 

 

 
 

URODZINY PAPIESKIE PRZY PAPIEŻÓWCE

 

Przy pięknej pogodzie zebrała się przy Papieżówce w Dolinie Kamienicy grupa mieszkańców Lubomierza i Rzek aby modlitwą w tym historycznym miejscu upamiętnić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Zagrała muzyka góralska, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu zaśpiewały i złożyły kwiaty. Wiązanki przyniósł też Związek Podhalan z Oddziału w Lubomierzu i Urzad Gminy z Mszany Dolnej.
Ta skromna z racji pandemii, z serca płynąca obecność gorczańskich górali była na pewno miła Ojcu Świętemu spoglądającemu z niebieskiego Okna.

 

 


Autor zdjęć: Halina Adamczyk z Lubomierza

 
 

Wspomnienie ze spotkania na Franciszkańskiej 3

 

Na Franciszkańskiej 3

Pamięci św. Jana Pawła II

Schody o nierównych stopniach,
zniszczone lekko przez czas –
zamknęły się w ich tajemnicy
kroki bliskich i dalekich osób,
historie zapisane w ciszy murów,
znane tylko im słowa, głosy,
zdarzenia, urywki chwil –
co tu się kiedyś stało,
kto tędy chodził i co czuł…
Może gdy je o to spytam,
szepną mi odpowiedź na ucho?

Korytarze długie i szerokie
wypełnione portretami ludzi,
których twarze spoglądają
na każdego, kto tutaj wchodzi.
Od lat śledzą losy wszystkich
tu urzędujących, przechodzących,
szukających i odwiedzających.
W ich wnętrzu rozgrywały się
różne ważne sprawy, dlatego
te ściany wiedzą więcej niż ja…
Może je tak o to zapytać?
Okno, które nie ma w sobie nic
z okna, zasłonięta szyba schowana
za obrazem, jedynie parapet przynosi
wspomnienie, jak kiedyś to wyglądało.
Gdzieś pomiędzy leży jednak ukryta,
choć zarazem prawdziwa,
tajemnica jego przeszłości –
może wystarczy się zbliżyć do szyby,
by usłyszeć jakiś szept powitania
od Tego, który z niego kiedyś
witał tak bliskie mu tłumy…

07/03/2020

 

Weronika Bukowska Studentka polonistyki UJ w Krakowie

 
 
 
first prev 1 z 20 next last