Marcyporęba. Poświęcenie sali gimnastycznej i boiska sportowego w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II

 

„Sport to najlepsza droga do pokonania granic” – takie motto z nauczania św. Jana Pawła II wybrano na tę uroczystosć. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Marcyporębie, której przewodniczył ks. prałat dr Stefan Misiniec – opiekun duchowy i członek Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie. Współcelebransi to miejscowy proboszcz ks. kanonik Jan Giądła oraz rodak ks. Zbigniew Medoń, który wygłosił homilię. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie wójt Bogusław Antos, ks. Misiniec i dyrektor szkoły przecięli wstęgę, a ks. Giądła poświęcił cały kompleks. Bardzo ładnie spisały się dzieci, prezentując oryginalny program artystyczny. Warto dodać, że we wrześniu 2016 r. Szkoła Podstawowa w Marcyporębie przyjęła za Patrona św. Jana Pawła II, a od 2010 r. znajduje się przy trasie oznaczonego Szlaku Papieskiego „Nie lękajcie się!”, który prowadzi z Krakowa do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.

 

WJ

 

 
 

Pasmo Podhalańskie. Msza św. na Szlaku Papieskim na Żeleźnicy

 

W upalną niedzielę 26 sierpnia 2018, nieopodal szczytu Żeleźnicy zebrała się spora grupa mieszkańców okolicznych miejscowości – głównie z Odrowąża Podhalańskiego, oraz turystów, aby modlić się do św. Jana Pawła II, którego imię nosi stojąca tutaj kaplica. Organizatorem uroczystości była, jak co roku, parafia w Odrowążu. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Gacek kapelan Związku Podhalan, w koncelebrze z ks. Janem Luberdą proboszczem z Odrowąża oraz ks. Stanisławem Króżlem, emerytowanym proboszczem z Soblówki na Żywiecczyźnie, obecnie zamieszkałym w domu rodzinnym w Wróblówce na terenie parafii Czarny Dunajec. Kazanie wygłosił Ksiądz Kapelan. Na zakończenie Mszy św. Urszula J.Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie, zaznajomiła zebranych czym są Szlaki Papieskie w Polsce i jaką rolę spełniają także na terenie Podhala. Fundację reprezentowali też Lucyna i Jerzy Riegerowie.
Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe Związku Podhalan, Straży Pożarnej i Grupy Rekonstrukcyjnej AK. Wiele osób ubranych było „po góralsku”. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek dla wszystkich gości. Organizatorzy cieszą się bo co roku ludzi przybywa.

 

UJW

 


Autor zdjęć:

 
 

Śnieżnica - pachnie lipowym kwiatem

 

W Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym na Śnieżnicy abp Marek Jędraszewski Mszę św. w 90.rocznicę powstania na Śnieżnicy Kolonii Sodalicji Mariańskiej i poświęcił pomnik ks. Karola Wojtyły. Rzeźba naturalnej wielkości, wykonana w piaskowcu, przedstawia Papieża jako młodego turystę z lat 50-tych. Wykonał ją kamieniarz-samouk Bolesław Gieniec z Mystkowa, z zawodu rolnik. Ośrodek leży na Szlaku Papieskim, przebiegającym nad doliną Mszany Dolnej. W roku bieżącym przypada 65 rocznica wycieczki ks.Wojtyły na Śnieżnicę (21 VI 1953), oraz 15 rocznica rozpoczęcia szerokiej akcji oznakowania Szlaków Papieskich na terenie całej Polski, rozpoczętej w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Z tej okazji prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula J.Własiuk, przypomniała genezę ich powstania. Nadleśnictwo w Limanowej ofiarowało sadzonkę dębu, który jako Dąb Niepodległości „Józef” został posadzony na terenie Ośrodka dla uczczenia jego twórcy ks. Józefa Winkowskiego, wielkiego patrioty i wychowawcy młodzieży.
Uroczystość odbyła się przy pięknej pogodzie, licznej obecności wiernych, turystów i miłośników tego wyjątkowego miejsca. Obecni byli p. Danuta Ciesielska i p.Jerzy Rieger z Środowiska. Oprawę Mszy św. zapewnił chór z Pszczyny i góralska muzyka z Rabki Zdroju. W koncelebrze uczestniczył ks. prał Stefan Misiniec opiekun duchowy Fundacji Szlaków Papieskich, dziekan mszański ks. Marek Wójcik proboszcz w Niedźwiedziu oraz 30 księży. Święty Jan Paweł II był obecny w relikwiach na ołtarzu polowym.
Relacja 1
Relacja 2

 

 

 
 

LIMANOWA. ZAKOŃCZENIE XVI RAJDU SZLAKAMI PAPIESKIMI

 

Rajd Limanowa

 

 


Autor zdjęć: Tadeusz Własiuk

 
 

SŁOPNICE. Nowa mapa Beskidzkiego Camino św.Jana Pawła II

 

W miejsce zniszczonej przez czas i warunki atmosferyczne mapy, umieszczonej na początku trasy w Słopnicach-Zaświerczu, strażacy z Piekiełka którzy wędrują Szlakami Papieskimi, ufundowali nową tablicę wraz z trwałą, porządną oprawą.

Zachęcamy Osoby, które chciałyby iść w ślad za tym przykładem, aby
skontaktowały się z Fundacją -

 

Urszula Własiuk

 

 
 
first prev 1 z 14 next last