Ziemia Chrzanowska. Myślachowice

 

Uroczystość na Szlaku Papieskim w Myślachowicach w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, rozpoczęła się o godz. 15.00 Mszą św. pod przewodnictwem Księdza Infułata Jakuba Gila – wieloletniego proboszcza w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach.
Po Mszy św. Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak wraz z Urszulą J. Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie, odsłonili pamiątkową tablicę umieszczoną na ścianie kościoła. W chwili, gdy Ksiądz Infułat ją poświęcał, spadł - ku zaskoczeniu zebranych - ciepły krotki majowy deszcz.
Na zakończenie Pan Starosta opowiedział o kilkuletniej akcji upamiętniania obecności kard. Karola Wojtyły na Ziemi Chrzanowskiej i zgodnie z wolą miejscowego proboszcza ks. Artura Chrostka, wręczył Radzie Parafialnej „Akt opieki nad kolejnym miejscem Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej”.
Urszula J.Własiuk przypomniała, że uroczystość przypadła w ciekawym okresie: między datami beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II, w dzień po beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki blisko współpracującej z kard. Karolem Wojtyłą na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych; jej uczennicą i współpracowniczką była chrzanowska pielęgniarka sł. Boża Janina Wojnarowska.
Uroczystość uświetniła młodzież, deklamacją wierszy na cześć Papieża Polaka oraz wspólnie zaśpiewana „Barka”.

 

 


Autor zdjęć: Małgorzata Wojar, Tadeusz Własiuk

 
 

BESKID WYSPOWY. TYMBARK.

 

W spotkaniach Szlaków Papieskich na Franciszkanskiej 3 bierze od lat udział delegacja
z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku. Młodzież zaciąga wartę honorową przy pomniku św. Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii w czasie składania zniczy i kwiatów, a następnie w kaplicy (zobacz relacje: www.szlakipapieskie.pl)
Wartę zaciągają Strzelcy także na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego – Mogielnicy w rocznice papieskie: śmierci i wyboru na papieża.
Warto wspomnieć, że w bieżącym roku jednostka obchodzi jubileusz XXV - lecia
reaktywacji Związku Strzeleckiego " Strzelec " - Organizacji Społeczno Wychowawczej
w Tymbarku.
Otrzymaliśmy prezentowane zdjęcia z tegorocznej warty przy krzyżu papieskim.

Za zaangażowanie dla sprawy Szlaków Papieskich wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie.

 

Urszula Własiuk

 

 
 

Tymbark - Mogielica

 

Strzelcy Pamiętają o Wielkim Polaku

Byli pod krzyżem Papieskim ... Jak co roku, aby uczcić rocznicę śmierci Wielkiego rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II, grupa młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN w dniu 04 kwietnia 2018 roku pokonała trasę z Tymbarku na Mogielicę i z powrotem, aby pod krzyżem Papieskim zaciągnąć wartę honorową oraz zapalić znicze. Pobytem w górach tymbarscy Strzelcy uczcili również XXV rocznicę reaktywacji Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ OSW w Tymbarku / 02 kwietnia 1993 r/.
W tym roku królowa Beskidu Wyspowego przywitała nas piękną, wiosenną aurą – mówi sierż. ZS Józef Banach z tymbarskiego Strzelca. W skupieniu oddaliśmy cześć Wielkiemu Polakowi w XIII rocznicę śmierci, który tak bardzo ukochał nasze Beskidy i wielokrotnie wędrował przez Mogielicę w kierunku Gorców i prosiliśmy Pana Boga za wstawiennictwem Naszego Papieża o dalsze błogosławieństwo dla członków Strzelca w 25 rocznicę reaktywacji Związku – kończy Józef Banach, inicjator akcji pieszych wędrówek pamięci JP II na górę Mogielica.
Przypomnijmy, że z Tymbarku biegnie jedna z nitek Szlaku Papieskiego przez górę Łopień do Chyszówek. W lutym 1954r. przyszły papież z grupą fizyków krakowskich wędrował na nartach z Tymbarku przez Łopień, Mogielicę, Rzeki, Kudłoń do Koniny.
W ten sposób gmina Tymbark dołączyła do innych, które realizują apel Ojca Świętego: "Pilnujcie mi tych szlaków, oznaczcie mi te ścieżki".

 

Robert Nowak

 


Autor zdjęć:

 
 

"Gwiazdka Cieszynska" o spotkaniu na Franciszkanskiej 3

 Relacja 1

Relacja 2

 

 
 
 

 

 

 


Autor zdjęć:

 
 
first prev 1 z 12 next last