Inauguracja SZAFa JP2

 

Mszą świętą sprawowaną na odwróconym kajaku, w przystani klasztornej w Wigrach i wypłynięciem trasą Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”, którą przed laty pokonywał z młodymi studentami oraz młodymi małżeństwami ich duszpasterz z Krakowa - ks. prof. Karol Wojtyła, zainaugurowano Szlakową Akademię Familijną JP2 - SZAFa JP2. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Józef Majewski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie.

SZAFa JP2 - SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA JP2, to nowa inicjatywa Centrum Oświatowo Dydaktycznego i Fundacji Wigry Pro, dedykowana rodzinom, grupom znajomych, turystom wypoczywającym na terenie Diecezji Ełckiej w roku jubileuszowym pobytu na tej ziemi św. Jana Pawła II.
„W XX rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Wigrach chcemy w sposób wymierny i żywy uczcić pamięć obecności Świętego w tym miejscu, które tak bardzo ukochał, i któremu tak wiele zawdzięczał, o czym wspominał w homilii wygłoszonej w Ełku 8 czerwca 1999 r. Pragniemy ukazać wszystkim turystom, pielgrzymom, gościom, mieszkańcom, a szczególnie rodzinom, przesłanie jakie papież nam zostawił: milczenie, odpoczynek, kontakt z Bogiem, przyrodą i drugim człowiekiem w miejscach nazywanych dziś Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej ”- mówi KAI s. dr Blanka Szymańska OSB, dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego Diecezji Ełckiej.

W homilii ks. Majewski zwrócił uwagę na piękno przyrody, która ma nam przybliżać oblicze Boga Stwórcy. „Świat na różne sposoby szczególnie do nas przemawia głosem Boga. Przemawia pięknem stworzenia, ale tez pięknem przyrody. Dane nam dzisiaj jest znaleźć się na tym skrawku naszej ziemi suwalskiej, gdzie przed 350 laty ojcowie kameduli rozpoczęli swoje szczególne posłannictwo. Wyruszymy na ten szczególny szlak „Tajemnicami Zawierzenia”, który został poświęcony i otwarty 11 sierpnia 2008 r., aby po drodze poznać i zafascynować się miejscami o zachwycającym krajobrazie”- mówił kapłan.
Fundacja Wigry Pro powstała trzy lata temu jako kontynuacja „Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji”. Jednym z głównych celów tego miejsca, jak powiedział w maju 2018 r. bp Jerzy Mazur jest, „by to miejsce uświęcone modlitwami i postem kamedułów szczególnie w intencji Ojczyzny, a także pobytem św. Jana Pawła II przyciągało każdego, kto pragnie spotkać się w ciszy z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym. To miejsce, sprzyja wytchnieniu, głębszej refleksji nad życiem i jego ostatecznym sensem. Jest to także miejsce, które promieniuje dobrocią i skłania do miłości bliźniego i miłosierdzia. W tym przepięknym miejscu człowiek, trwając w komunii z Bogiem uczy się jak nawiązywać dobre relacje z drugim człowiekiem”.

Po Mszy św., w której uczestniczyli diakoni z archidiecezji poznańskiej, rodziny z Kielc, Warszawy, Ełku i okolic oraz turyści indywidualni i kapłani z diecezji ełckiej, pielgrzymi wypłynęli kajakami trasą Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”. Szlak nie tylko pod względem krajobrazowym zachwyca, ale również uskrzydla poprzez spotkania z ludźmi, którzy są gościnni i życzliwi. Przewodnikiem na szlaku był ks. Jacek Chałko, proboszcz parafii pw. Św. Anny w Smolnikach.
„Chciałem pokazać mojej narzeczonej, która pochodzi z województwa świętokrzyskiego, rejony po których pływał św. Jan Paweł II. Można tu doświadczyć klimatu i bliskości przyrody, ale również ciszy i spokoju jaki panuje wokół pokamedulskiego klasztoru. Dla mnie jest to głębokim doświadczeniem, gdy płynąc trasą „Tajemnic Zawierzenia” ma się świadomość, że tym szlakiem płynął św. Jan Paweł II” – mówił Mateusz Sigiel, uczestnik SZAFy JP2.

Po powrocie i rodzinnym obiedzie w klasztornym refektarzu, odbyły się warsztaty „Papież Pielgrzym - Papież Turysta”, które poprowadziła p. Patrycja Wójcik z Warszawy, psycholog, absolwentka KULu. Podczas warsztatów prelegentka opowiadała, o tym wyjątkowym człowieku, jakim był św. Jan Paweł II, jego wartościach i trasach które tu pokonywał w kajaku.

W Diecezji Ełckiej są trzy Szlaki Papieskie: „Tajemnice Światła”, „Tajemnice Zawierzenia” oraz „Apostołów Miłosierdzia”. Wchodzą one w skład wszystkich miejsc papieskich i szlaków, nad którymi pieczę sprawuje Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa. Powstały jako duchowy pomnik św. Jana Pawła II. Co roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odpoczywających na tym terenie turystów.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, który posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, religijną oraz naukową.

 

red. Renata Różańska /KAI, DE

 


Autor zdjęć:

 
 

Tymbark. Oto człowiek - oto Bóg

 

Relacja

 

 
 
 

Tymbark - Mogielica 2019

 

Byli pod krzyżem Papieskim ... Jak co roku, aby uczcić rocznicę śmierci Wielkiego rodaka Ojca Świętego  Jana Pawła II, grupa młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN,  w dniu 02 kwietnia 2019 roku pokonała trasę z Tymbarku na Mogielicę i z powrotem, aby pod krzyżem Papieskim zaciągnąć wartę honorową  oraz zapalić znicze.
   
W tym roku królowa Beskidu Wyspowego przywitała nas słoneczną , wiosenną aurą – mówi sierż. ZS Józef Banach z tymbarskiego Strzelca, inicjator akcji pieszych wędrówek pamięci JP II na górę Mogielica. W skupieniu oddaliśmy cześć Wielkiemu Polakowi w XIV rocznicę śmierci, który tak bardzo ukochał nasze Beskidy i wielokrotnie wędrował przez Mogielicę w kierunku Gorców.

 

Robert Nowak

 

 
 

Spotkanie Szlaków Papieskich na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie

 


23 marzec 2019

Spotkanie Szlaków Papieskich

 

 


Autor zdjęć: Tadeusz Własiuk

 
 

WARSZAWA. Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 

11 listopada w programie TVN Turbo „Samochód marzeń: kup i zrób” Adam Klimek przedstawił wykonaną przez siebie replikę jedynego auta, którego właścicielem był Jan Paweł II, oraz proces jej powstawania. W tym samym dniu replika została przekazana Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Chociaż Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, od 1958 roku był właścicielem samochodu „Warszawa” M-20, który służył przyszłemu papieżowi prawie 20 lat. Dla wygody kierowca Józef Mucha zamontował przy tylnym siedzeniu lampkę umożliwiającą czytanie podczas podróży.

Podziękowanie, otrzymane z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

Szanowna Pani Urszulo,
Po intensywnych przygotowaniach do uroczystych obchodów 11 listopada mam przyjemność napisać do Pani podziękowanie za wszelką pomoc w tym za pomoc w uzyskaniu praw do publikacji zdjęć. Nasza replika Warszawy M-20 Karola Wojtyły została odsłonięta 10 listopada pod FSO Żerań w 67 rocznicę rozpoczęcia produkcji, a następnie 11 listopada przed Świątynią Opatrzności Bożej.
Przesyłam link do Dzień Dobry TVN gdzie zrelacjonowano odsłonięcie Warszawy.
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/replika-samochodu-jana-pawla-ii,278784.html

Proszę o przekazaniu materiału Pani Znajomym i osobom które za Pani pośrednictwem nam pomogły. Dawid Machaj
Zdjęcia z programu:
https://discovery.box.com/s/m5w9itvyq2w8zn18lw3u46nwf2x1ng7s

 

 


Autor zdjęć: Maria Tarnowska

 
 
first prev 1 z 16 next last