16 X Dzień Papieski

 

RADZISZÓW - Szlak Papieski Złotej Róży. DROGA KRZYŻOWA ZE ŚWIĘTYM JANEM PAWŁEM II
Za cmentarzem parafialnym, równolegle do trasy Szlaku Papieskiego Złotej Róży, którą w 2002 roku w ostatnim dniu ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny przejeżdżał św. Jan Paweł II, powstał mural przedstawiający Drogę Krzyżową. Inicjatorem jest ks. Stanisław Kamionka proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Radziszowie. Projekt i wykonanie Halina Wasyl (kronikarz Szlaków Papieskich). W taki sposób Parafia Radziszów uczciła 40 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły Metropolity Krakowskiego na Papieża

 

HW

 

 
 

Zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich. XVI Msza święta na Turbaczu

 

Szałasowy Ołtarz ks. Karola Wojtyły na Polanie Filasowej pod szczytem Turbacza jest rówieśnikiem Szlaków Papieskich.
Wiemy ze Starego Testamentu, że w miejscach szczególnych spotkań z Bogiem powstawały ołtarze. Tak kazał Bóg budować ołtarz Abrahamowi, Jakubowi i innym patriarchom, a także prorokom Starego Przymierza. W Nowym Testamencie żywym ołtarzem stał się Jezus Chrystus .... (kard. Karol Wojtyła, Morawica, 25 VIIII 1977).
W 2003 roku stanął więc Ołtarz w historycznym miejscu, na Szlaku Papieskim, dzięki ofiarności wielu ludzi.
15 lat to dużo i mało – nie jest to wielki jubileusz, ale jak sobie uprzytomnimy, że urodzone w tamtym roku dzieci mają po 15 lat - to jednak robi wrażenie.
Ojciec Święty wiedział o powstaniu tego Ołtarza, istnieją listy na ten temat, a w dniu I Mszy św., 13 września 2003, przysłał swoje błogosławieństwo dla uczestników liturgii. Dziękuję wszystkim, którzy będą mnie tu wspominali w modlitwie i serdecznie im błogosławię, polecając Bogu ich intencje
Przez 15 lat tylko raz nie odbyła się w tym miejscu Msza św. – było to wywołane okolicznościami od nas niezależnymi, a mianowicie katastrofalną ulewą, która przez kilka tygodni rozmoczyła szlaki we wszystkich górach i spowodowała wielkie powodzie w całym kraju.
Wydarzeniem wielkiej wagi była Msza św. odprawiona tu przez kard. Stanisława Nagyego.
Nie przestaniemy dziękować państwu Zapotocznym, że ofiarowali ten skrawek gorczańskiej ziemi na własność Ojcu Świętemu - odtąd ma dosłownie swoje, własne miejsce na ziemi którą ukochał. Umowa została po wielu przygodach administracyjnych podpisana notarialnie 20 II 2018 w Nowym Targu i odtąd prawnym właścicielem gruntu na którym stoi Szałasowy Ołtarz jest parafia w Klikuszowej. Zakończył się kolejny etap historii tego miejsca - na tegorocznym spotkaniu w Kurii Abp Jędraszewski powiedział, że jest wdzięczny „za ten dar serca”.
Warto zauważyć, że stało się to w roku łatwym do zapamiętania, odzyskania niepodległości przez Polskę po 130 letniej nocy zaborów.

Wszyscy, którzy zadbali o organizację tegorocznej Mszy św. do św. Jana Pawła II – to wypróbowani, wierni przyjaciele Szlaków Papieskich.
Mszę św. sprawowało trzech księży – ks.prał Stefan Misiniec, opiekun duchowy Szlakow Papieskich, ks. Kazimierz Dadej sercanin opiekun Kaplicy Matki Bożej Leśnej kapelan duszpasterstwa Ludzi Gór na Turbaczu oraz zawsze niezawodny, ks. Józef Obłój z Beskidu Niskiego, który każdego roku z gromadką swoich „owieczek” przybywa do nas, zaliczając po kolei wszystkie wejścia na Turbacz . Homilię wygłosił ks.Dadej. Oprawę muzyczną zapewnił chór Organum z Krakowa – ten sam, o którym Jan Paweł II mówił „”mój chór”. Chór powstał w roku 1969, z inicjatywy krakowskiego pedagoga i organisty z Bazyliki Mariackiej przez 40 lat – nowotarżanina prof. Bogusława Grzybka. Działa pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie i pod batutą p. prof. będzie śpiewał dzisiaj, tak jak towarzyszył I Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu. Warto wspomnieć, że wiele razy śpiewał Ojcu Świętemu w Watykanie.
Na Turbacz przyszli dużą grupą szlakiem narciarskim z Obidowej.
Dziękujemy parafianom z Klikuszowej za czynny udział w organizacji uroczystości, pocztom sztandarowym, wszystkim którzy przybyli dziś tutaj z potrzeby serca.

W czasie Mszy św. wspominliśmy naszą Ojczyznę w tym szczególnym jubileuszowym roku i słowa św. Jana Pawła II.

Pogoda dopisała – było słonecznie i ciepło – lato żegnało nas nitką „babiego lata”.

 

UW

 


Autor zdjęć:

 
 

BESKID WYSPOWY. BESKIDZKIE SURSUM CORDA

 

Jest sobota 8 wrzesień. Dochodzi godzina 8.30. Słoneczko nieśmiało wygląda zza chmur. Wiatr zimny jakby chciał powiedzieć - to już jesień. Na Beskidzkie Sursum Corda przy Papieżówce zebrało się 16 śmiałków. Wędrówkę rozpoczynamy od zapalenia znicza przy obelisku, odśpiewaniem ukochanej Barki, pamiątkowa fota, dziesiątek różańca i w drogę! Tę modlitewną wędrówkę ofiarujemy za naszą Ojczyznę - szczególna okazja w tym roku- prezydenta A. Dudę, rządzących naszym państwem jak również o rozsądek dla opozycji. Na pobliskim parkingu do naszej grupy dołączają 3 osoby. Jest nas 19 osób. Grupa całkiem fajna. Idziemy żółtym szlakiem w stronę Jasienia. Panorama gór ograniczona przez mgłę co nic dobrego nie wróży. Na Jasieniu odpoczynek i posiłek. Tu przy kapliczce odmawiamy drugi dziesiątek różańca. Zejście z Jasienia to sama przyjemność. Na przełęczy między Jasieniem a Mogielicą obok trasy narciarskiej stoi ładna i zadbana kapliczka Maryjna i przy niej odmawiamy trzeci dziesiątek. Królowa Beskidu Wyspowego - Mogielica wita nas mgłą chociaż jeszcze od południowej strony samotny promyk słońca się przebija. Na szczycie pod papieskim krzyżem odmawiamy czwarty dziesiątek różańca. Co odważniejsi wychodzą na wieże widokową lecz wiatr i mgła zniechęcają. Krótki odpoczynek ponieważ od północy nadciągają ciężkie, czarne chmury zwiastujące burzę. Zagrzmiało. Wszyscy turyści szybko opuszczają szczyt i my też. Wchodzimy w zielony szlak który prowadzi na Łopień. Po 20 minutach dopada nas potężna ulewa i zmusza do skrycia się pod drzewami. Niemal natychmiast pojawiają się rwące strumyki wody zabierające ze sobą napotkane kamienie. Po 10 minutach ulewa słabnie, jesteśmy już przemoczeni ale idziemy dalej na przełęcz Rydza-Śmigłego gdzie przy pomniku niepodległościowym kromka chleba, łyk wody, ostatni dziesiątek różańca i marsz na Łopień. Na Łopieniu przy skromnym ołtarzu ufundowanym przez społeczność Jurkowa odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego za poległych w obronie naszej Ojczyzny. Na Łopieniu wchodzimy na czarny szlak który prowadzi do Tymbarku. Deszcz prawie że ustał a my mamy już tylko z góry. Wchodząc do Tymbarku śpiewamy piosenki oazowe o treści Maryjnej. Janek zadbał o nagłośnienie. Przed osiemnastą wchodzimy do kościoła parafialnego w Tymbarku na msze św. Celebrans bardzo serdecznie nas przywitał i podziękował za trud pielgrzymowania w intencji naszej Ojczyzny.

Wędrówka górami nazwana SURSUM CORDA nie jest przypadkowa. W roku 1954 w lutym grupa osób wraz z Karolem Wojtyłą wędrowała z Tymbarku do Lubomierza-Rzek w Gorcach. A słowa już jako papieża "pilnujcie mi tych szlaków" zobowiązują. Pilnujemy tego szlaku i na uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Matki Bożej do Tymbarku wędrujemy. Wszystkim uczestnikom tej wędrówki serdecznie dziękuję jak również tym którzy duchoowo nam towarzyszyli i dobrze życzyli. Miłośników górskich wędrówek, czcicieli Matki Bożej i miłujących św. jana Pawła II już dziś zapraszam za rok na ten piękny szlak papieski czyli BESKIDZKIE SURSUM CORDA.
Statystyka.
Wędrowało 19 osób. ( 9 kobiet i 10 mężczyzn). Z Limanowej, z Trzciany powiat bocheński, Starej Wsi, Słopnic, Podłopienia, Zammieścia, Tymbarku i z Piekiełka. Najmłodszy 11 lat, najstarszy 58 lat.

 

 

 
 

Marcyporęba. Poświęcenie sali gimnastycznej i boiska sportowego w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II

 

„Sport to najlepsza droga do pokonania granic” – takie motto z nauczania św. Jana Pawła II wybrano na tę uroczystosć. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Marcyporębie, której przewodniczył ks. prałat dr Stefan Misiniec – opiekun duchowy i członek Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie. Współcelebransi to miejscowy proboszcz ks. kanonik Jan Giądła oraz rodak ks. Zbigniew Medoń, który wygłosił homilię. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie wójt Bogusław Antos, ks. Misiniec i dyrektor szkoły przecięli wstęgę, a ks. Giądła poświęcił cały kompleks. Bardzo ładnie spisały się dzieci, prezentując oryginalny program artystyczny. Warto dodać, że we wrześniu 2016 r. Szkoła Podstawowa w Marcyporębie przyjęła za Patrona św. Jana Pawła II, a od 2010 r. znajduje się przy trasie oznaczonego Szlaku Papieskiego „Nie lękajcie się!”, który prowadzi z Krakowa do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.

 

WJ

 

 
 

Pasmo Podhalańskie. Msza św. na Szlaku Papieskim na Żeleźnicy

 

W upalną niedzielę 26 sierpnia 2018, nieopodal szczytu Żeleźnicy zebrała się spora grupa mieszkańców okolicznych miejscowości – głównie z Odrowąża Podhalańskiego, oraz turystów, aby modlić się do św. Jana Pawła II, którego imię nosi stojąca tutaj kaplica. Organizatorem uroczystości była, jak co roku, parafia w Odrowążu. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Gacek kapelan Związku Podhalan, w koncelebrze z ks. Janem Luberdą proboszczem z Odrowąża oraz ks. Stanisławem Króżlem, emerytowanym proboszczem z Soblówki na Żywiecczyźnie, obecnie zamieszkałym w domu rodzinnym w Wróblówce na terenie parafii Czarny Dunajec. Kazanie wygłosił Ksiądz Kapelan. Na zakończenie Mszy św. Urszula J.Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie, zaznajomiła zebranych czym są Szlaki Papieskie w Polsce i jaką rolę spełniają także na terenie Podhala. Fundację reprezentowali też Lucyna i Jerzy Riegerowie.
Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe Związku Podhalan, Straży Pożarnej i Grupy Rekonstrukcyjnej AK. Wiele osób ubranych było „po góralsku”. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek dla wszystkich gości. Organizatorzy cieszą się bo co roku ludzi przybywa.

 

UJW

 


Autor zdjęć:

 
 
first prev 1 z 14 next last