Urszula J. Własiuk
Szlaki Papieskie. Przewodnik (tom 3) - Orawa, Spisz, Pieniny

 
Przewodnik
format: 12 x 19,5 cm
560 strony
oprawa zintegrowana
ISBN: 978-93-7424-690-3

 
Kolejny tom z serii, przewodników przedstawiających miejsca związane z Janem Pawłem II, zaprasza wszystkich czytelników na Orawę, Spisz i w Pieniny. Znajdziemy tu nie tylko opisy szlaków turystycznych, ale także wspomnienia o Papieżu z Polski, świadectwa jego przyjaciół i osób, które spotykał na szlakach swoich wędrówek. Przewodnik ubogacają liczne archiwalne i niepublikowane fotografie oraz praktyczne informacje przydatne każdemu turyście, który pragnie zwiedzać Polskę i pielgrzymować śladami Jana Pawła II.
 
W drodze
 
Życie jest drogą, prostą, ubitą, z określonym celem, drogą, na której mogę zawsze liczyć na pomoc drugiego człowieka. Ale bywa też tak, że życie jest drogą pełną niebezpiecznych zakrętów, skrzyżowań, na których łatwo się pomylić, drogą stromą, samotną, a nawet drogą bez celu.
 
Pan Jezus mówił o sobie, że jest Drogą (por. J 14, 6). Wciąż zaprasza nas: Kto idzie za Mną, nie chodzi w ciemności, ale będzie miał światło życia (por. J 8, 12).
 
Wędrowanie drogami, ścieżkami, szlakami, którymi chodził Jan Paweł II, jest wspominaniem jego osoby, naśladowaniem jego miłości do Boga w przyrodzie, jego milczenia i modlitwy w czasie wędrowania, ale i jego rozmów w czasie wypraw, a często jego słuchania drugiego człowieka. Nie można przemierzać szlaków Jana Pawła II, nie nosząc w sobie pragnienia, aby coraz lepiej poznawać ludzkie, chrześcijańskie i kapłańskie drogi Sługi Bożego. Są to drogi modlitwy, cierpienia, drogi budowania jedności między ludźmi, apostolskie drogi aż po krańce ziemi, by przybliżać Ewangelię ludziom wszystkich ras, narodów i języków.
 
Jan Paweł II łączył swoje wędrowanie z Matką Najświętszą, z Różańcem. Maryja, która wędrowała do św. Elżbiety, do Betlejem, do Egiptu, do świątyni w Jerozolimie, na Kalwarię, jest szczególnym wzorem tego wędrowania, które nazywamy pielgrzymką wiary do niebieskiej Ojczyzny.
 
Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy na Szlakach Papieskich odnajdą na nowo Boga, sens i siłę do dalszej, swojej, niepowtarzalnej pielgrzymki.


 

bp Jan Szkodoń Archidiecezja Krakowska
 
Kraków, Wielki Czwartek 2010


 

 

powrót